Helal Gıda Baş Denetçi

       HELAL GIDA TEMEL EĞİTİMİ ;

ADNBELGELENDİRME(HALALFOODCOUNCIL OF TURKEY)- sınırlı sayıda HELAL GIDA temel eğitimi açılacaktır.İlgilenen arkadaşların lütfen formu doldurmaları gerekmektedir.Katılım için : ilahiyatçı,gıda mühendisi,kimya mühendisi,ziraat mühendisi, veteriner, endüstri mühendisi,gıda teknikeri titrine sahip olanlar.tercih edilirler. 

  HELAL BELGESİ İPTAL OLAN FİRMALAR:

Henüz onaylanmadı: mamak gıda                                 BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ VERİLECEKLER

HELAL: ALLAHA KARŞI SORUMLULUKTUR 

ALLAHIN KOYDUĞU KANUNDUR

HELAL :FITRATTIR.

HELAL :SAĞLIKTIR.

HELAL: ALLAHIN EN GÜZEL ŞEKİLDE YARATTIĞI

VE MECCANEN BİZE HEDİYE ETTİĞİ MÜCEVHERLERDEN DEĞERLİ VÜCUDUMUZA

 SAHİP ÇIKMAKTIR. 

HELAL İLE İLGİSİ OLMAYAN LAR ,HİÇBİR AKREDİTASYONU OLMAYANLAR
 

 
 
  KOŞER NEDİR

 KOŞER NEDİR:

Kaşrut (Kashrut) İbranice’de Musevilerin beslenme kuralları sistemidir. Koşer (İbranice Kasher) Musevi şeriatına göre uygun anlamına gelir.

Kendi dillerinde bazı ibareler.
İzin verilen gıdalar : Aşağıdakiler tüketilmesine izin verilen besinlerdir. Fleishik (Yidiş dilinde) : et ve tavuk ile bunlardan türetilmiş gıdalar. 
Milkhik (Yidiş dilinde) : süt ve süt bazlı gıdalar 
Pareve (Yidiş dilinde) : yumurta, tahıl, bakliyat, sebze, meyve, kanatlı balıklar gibi et ve süt haricinde kalan gıdalar.
şartlar::
Koşer sığır veya kanatlı Musevi kesim kurallarına göre kesilmeli ve tüm kan akıtılmalıdır. Koşer , kavurmak, ıslatmak, tuzlamak yöntemlerini de kapsar. Musevi beslenme kurallarına göre, sığır veya koyunun arka kısmında bulunan siyatik siniri (gid hanasheh) yasaktır. Siyatik siniri hayvandan çekip çıkarmak çok zor olduğundan Museviler Koşer hayvanlarMuseviler Koşer hayvanların yalnızca ön taraflarını (ön ayakları ile göğüs kısmını) yerler. Hayvanın arka kısmı koşer kabul edilmez.

Kosher tanımı Musevi beslenme kurallarına göre yemek temiz veya uygun kabul edilir bir gıdadır veya OK veya DOĞRU . Yahudi hukuku yiyecek gereksinimi karşılar . Her bir bileşen, burada kullanıldığında bir gıda ürünü ya da içecek K0şer etiket uygulamak için, gıda katkı maddeleri, renk vericiler, koruyucular, işlem, equipment`sand yöntemler herhangi bir kurum Kosher uygulamadan önce son üretim süreci kabul Kosher specifications.Rabbi ile tam uyumludur logo. Koşer Yasalar aleter olmayan herhangi koşer yiyecekler veya öğeyi üretiminde kullanılan eğer temizlik Kosher standartlara göre yapılmazsa kadar belirli gıda artık koşer etiket taşıyabilir o zaman koşer yiyecekler için kullanılır, böylece katıdır.

Pareve

Süt veya et bileşenlerinin taşımayan Gıda Pareve adlandırılır. Meyveler, sebzeler, tahıllar, balık ve yumurta Pareve niteliktedir kabul edilir. Meyve ve sebzeler herhangi gizlenen böcekleri uzaklaştırmak için yoğun olarak yıkanmıştır gerekir. gıdalar Pareve etiketini taşımak için, bakım onlar aleter 40 C`nin üzerindeki ısılarda süt veya et ürünlerini işlemek için kullanılmasıdır işlenmez dikkat edilmelidir. C balıklar, koşer olarak kabul edilir, ancak tüm balıklar yüzgeçleri ve koşer kabul edilir kolaylıkla çıkarılabilir kabuğa sahip değillerdir koşer sadece balık türleri. Ton balığı, taban, plaice ve somon haram mal. Kabuklu deniz, yılan, köpekbalığı, maymunbalığı, huss, yayın balığı ve mersin balığı olmayan haram mal. Kaşer balıklarından elde edilen bu tür Karaca ve balık yağı gibi jelatin gibi ürünler ile balık Kaşer sadece onaylıdır.Benzer Yumurta koşer onlar koşer kuşlardan elde edilir ve herhangi bir kan lekeleri taşımaz sağlanmaktadır.

Et

Yalnızca belirli hayvanlar ve kuşlar İncil`e göre koşer kabul edilir. Buffalo, Keçi ve Koyun haram mal. Tavuk, hindi, kaz ve ördek haram mal. hayvan ve kuşların Slaughter Yahudi yasalarını takip etmek zorundadır.Kan tuzlama ya da kavurma işlemi ile çıkarılması gereken ve kesim ve tuzlama bu işlem bir rabi tarafından denetlenmektedir.

Mandıra

Herhangi Süt ürünleri süt koşer hayvanlardan elde edilen yalnızca koşer etiketi taşıyabilir. Kesin Ortodoks topluluklar, özellikle hayvan bağırsak veya mide türetilen mayası kullanıldığı peynir üretiminde uygulanan Cholov Yisroel olarak bilinen katı denetimini belirtebilir.

Et

Yalnızca belirli hayvanlar ve kuşlar İncil`e göre koşer kabul edilir. Buffalo, Keçi ve Koyun haram mal. Tavuk, hindi, kaz ve ördek haram mal. hayvan ve kuşların Slaughter Yahudi yasalarını takip etmek zorundadır.Kan tuzlama ya da kavurma işlemi ile çıkarılması gereken ve kesim ve tuzlama bu işlem bir rabi tarafından denetlenmektedir.

Mandıra

Herhangi Süt ürünleri süt koşer hayvanlardan elde edilen yalnızca koşer etiketi taşıyabilir. Kesin Ortodoks topluluklar, özellikle hayvan bağırsak veya mide türetilen mayası kullanıldığı peynir üretiminde uygulanan Cholov Yisroel olarak bilinen katı denetimini belirtebilir.

Şaraplar & Üzümler

Üzüm suyu, şarap sirkesi ve şarap Kosher etiket için hak kazanmak için baştan sona Yahudiler tarafından ele gerektirir kurutulmuş ya da taze üzümleri kullanılarak yaptı. üzüm tatlandırıcı veya üzüm katkı kullanan herhangi bir ürün koşer sertifikası gerektirir.

Ekmek

Ekmek iki düzeyde koşer taşıyabilir. Ekmek ve benzeri ürünleri de iki düzeyde ek olarak düzenli koşer normlara uygun olmalıdır. Bu iki düzey bir Yahudi olmayan profesyonel fırıncı ve Pas Yisroel anlam ekmek hazırlanmış ve yaş eski Yahudi yöntemlere uygun olarak Yahudiler tarafından pişmiş tarafından yapılan Pas Palter anlam ekmek vardır. Diğerleri Pas Palter kabul edilebilir bulacağını ise Ortodoks Yahudiler Pas Yisroel ısrar ederim.

Haşarat

Tüm böcekler kaşer ve spesifik bakım sebze ve meyveler koşer etiket için hak kazanmak için gıdaların böyle bir kategori için iyice yıkandıktan tarafından böcekler, temizlik ve denetim serbest olmasını sağlamak için alınması gereken vardır.

Yahudilerin Hamursuz Bayramı

Yahudiler ilkbahar sırasında 8 gün Fısıh kutlamak ve bu dönemde bunu açıkça arpa, yulaf, yazıldığından, çavdar ve buğday kullanılarak yapılan fermente gıda veya içecek katılmak yasaktır. Bu malzemeler kullanarak gıdalar gıdalar hazırlamak veya yemek pişirmek için kullanılan Hatta eşyaları Hamursuz Bayramı sırasında yasaktır

Kosher`ın anlamı doğru veya kabul edilebilir ve bu anlamla gayri resmi olarak İngilizce diline girildi. Ancak Kosher yasalarının kökeni İncil`de ve Talmud`da ve diğer Yahudi gelenek kodlarında ayrıntılı. Yüzyıllar boyunca değişen koşullar için uygulandılar ve hem eski hem de modern bu kurallar OKS Kosher sertifikasını yönetiyorKutsal Kitap, koşer olmayan gıdaların temel kategorilerini listeler. Bunlar arasında bazı hayvanlar, kuşlar ve balıklar (domuz ve tavşan, kartal ve baykuş, yayın balığı ve mersin balığı gibi), çoğu böcek ve herhangi bir kabuklu veya sürüngen bulunur. Buna ek olarak, koşer et ve kümes hayvanları türleri öngörülen şekilde kesilmelidir ve et ve süt ürünleri üretilemez veya tüketilemez. Neden bu kadar çok gıda maddesi koşer denetimine ihtiyaç duyar? Örneğin, tahıllar ve patates cipsi, et, kümes hayvanları, balık veya böceklerden yapılmadığı için doğal olarak kaşer olmamalıdır? Cevap, herhangi bir yiyeceğin tüm birimlerinin ve alt birimlerinin de koşer olması gerektiğidir. Bu nedenle, örneğin, bir tahıl, gliserin ile kaplanmış koşer olmayan hayvanlar olan kuru üzüm içerdiğinden, koşer olmayan olabilir. Frigide kullanılan bitkisel yağ, sebum üretimi için kullanılan ekipmanlarda rafine edilebilir ve rafine edilebilir, daha sonra patates kızartması kaşer olamaz. Aslında, koşer olmayan ürünlerin ısı üretimi için kullanılan ekipman koşerizasyon olmaksızın koşer üretimi için kullanılamaz (sıcak tasfiye işlemi).  


 

[ GERİ DÖN ]

 
    Belgelendirme Hizmetlerimiz...

SİSTEM BELGELERİ

ÜRÜN BELGELERİ

GIDA BELGELERİ

HİZMET BELGELERİ

EĞİTİMLER

ISO 9001 2015   
ISO 14001
ISO 18001
SA 8000
AS EN 9100
ISO 27001
ISO 16949

ISO 22301

CE
GOST R
GS
UL
GLOBAL GAP
EUREP GAP
ORGANİK GIDA

ISO 22000 2018
HACCP
IFS
BRC

HELAL

KOŞER

VEGAN

MARKA TESCİLİ
PATENT
FAYDALI MODEL
GARANTİ BELGESİ
HYB

TSE

TSEK

ISO 9001 2015   
ISO 14001
ISO 18001
ISO 22000 2018
HELAL GIDA
İÇ TETKİK
BAŞ DENETÇİ

ISO 27001