Helal Gıda Baş Denetçi

       HELAL GIDA TEMEL EĞİTİMİ ;

ADNBELGELENDİRME(HALALFOODCOUNCIL OF TURKEY)- sınırlı sayıda HELAL GIDA temel eğitimi açılacaktır.İlgilenen arkadaşların lütfen formu doldurmaları gerekmektedir.Katılım için : ilahiyatçı,gıda mühendisi,kimya mühendisi,ziraat mühendisi, veteriner, endüstri mühendisi,gıda teknikeri titrine sahip olanlar.tercih edilirler. 

  HELAL BELGESİ İPTAL OLAN FİRMALAR:

Henüz onaylanmadı: mamak gıda                                 BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ VERİLECEKLER

HELAL: ALLAHA KARŞI SORUMLULUKTUR 

ALLAHIN KOYDUĞU KANUNDUR

HELAL :FITRATTIR.

HELAL :SAĞLIKTIR.

HELAL: ALLAHIN EN GÜZEL ŞEKİLDE YARATTIĞI

VE MECCANEN BİZE HEDİYE ETTİĞİ MÜCEVHERLERDEN DEĞERLİ VÜCUDUMUZA

 SAHİP ÇIKMAKTIR. 

HELAL İLE İLGİSİ OLMAYAN LAR ,HİÇBİR AKREDİTASYONU OLMAYANLAR
 

 
 
  SEDEX

 SEDEX SMETANedir ?

SMETA, SEDEX üyesi şirketlerin tesislerini ve tedarikçilerinin tedarik zincirlerindeki çalışma koşullarını anlamalarını sağlayan sosyal denetim metodudur. SEDEX ve SMETA  bazen beraber bazen de ayrı olarak kullanılabilmektedir. SEDEX (Tedarikçi Etik Veri Değişimi) kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olup küresel tedarik zincirlerindeki sorumlu ve etik iş uygulamalarında iyileştirmeler sağlamayı amaçlamaktadır. SMETA (Sedex Üyeleri Etik Ticaret Denetimi) ise SEDEX üyeliği tarafından oluşturulan bir denetim metodudur.

DÖKÜMANLAR

 1.  SMETA   Uygulama Rehberi
 2.  SMETA Ölçüm Kriterleri
 3.  SMETA Denetim Raporu
 4.  SMETA  Eylem Planı Raporu (CAPR)

SMETA, denetleme standardı olarak Etik Ticaret Girişimi’nin (ETI) prensiplerini ve yerel yasaları esas almaktadır. Bilindiği üzere, ETI, dünya çapında işçilerin yaşamlarını iyileştirmek için bir araya gelen şirketler, sendikalar ve gönüllü kuruluşlardan oluşan birberaberliktir. SMETA SEDEX ayrıca, uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) sözleşmelerine uygun olacak şekilde diğer denetim metodlarıyla beraber de kullanılabilir.

SMETA SEDEX Denetimi Nedir?

SMETA denetimlerinde tedarikçilerin sosyal çalışmaları küresel iş, işçi ve işveren standartları referans alınarak değerlendirilmektedir. SEDEX SMETA  iyi uygulama rehberi, denetimlerin planlanmasını, yürütülmesini de dokümante edilmesi ile ilgili adımları açıklamaktadır. Bu doküman, SEDEX üyelerinin, kullanılan standartları ve protokolleri güvenli ve şeffaf bir şekilde paylaşabileceği tutarlı bir küresel denetim prosedürü sağlamak için oluşturulmuştur. Bu bağlamda, ikili ve dörtlü olmak üzere iki farklı SEDEX SMETA denetiminin olduğunu söyleyebiliriz.

 SEDEX SMETA denetiminde işletme bünyesinde şu krıterlere göre incelemeler yapılmaktadır.

 1. Çalışma standartları
 2. Sağlık ve güvenlik
 3. Diğer konular
 •         UNGP’yi (Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri) kapsayan evrensel haklar
 •         Yönetim sistemleri
 •         Çalışma hakkı
 •         Taşeronluk ve evden çalışma
 •         Çevre (kısaltılmış)

Dörtlü SEDEX SMETA denetimi, yukarıdaki konularla beraber şu başlıkları içermektedir:

 •  Çevre (genişletilmiş)
 •  İş etiği

Denetimleri, SMETA denetimleri gerçekleştirme yetkisine sahip bağımsız üçüncü taraf şirketleri tarafından yapılabilmektedir. SMETA denetimleri özetle şu adımlardan oluşmaktadır:

-Açılış toplantıları

-Denetleme

 • Doküman analizleri
 • Tesis turları
 • Yönetimle görüşmeler
 • Çalışanlarla görüşmeler (grup ve / veya bireysel olarak)
 • Düzeltici eylem planı raporunun hazırlanması
 • Kapanış toplantıları

SMETA denetimlerinden geçip sosyal uygunluk performansını sertifikalandırmak isteyen işletmelerin bu süreçte danışmanlık hizmeti alması tavsiye edilmektedir. SEDEX SMETA ile ilgili tüm süreçler ve kritik noktalar hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olan danışmanlık firmaları, şirketlerin çok önemli bir kurumsal sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk misyonunu yerine getirmesine de yardımcı olmaktadır.

SMETA Denetimlerinin Faydaları

SEDEX SMETA denetimleri, tedarikçilerin çalışma koşullarının yerinde incelenmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda, ücret politikaları, çalışma saatleri, işçilere yapılan muameleler, dinlenme süreleri, sağlık ve güvenlik koşulları vs ile ilgili birçok konu denetlenmektedir. Şirketler SMETA denetimleri sayesinde doğru tedarikçileri seçebilmekte ve bu seçimi yaparken uluslararası düzeyde geçerli sosyal uygunluk kriterlerini referans almış olmaktadır. SMETA’nın en önemli avantajlarından biri de denetim sonuçlarının SEDEX platformu üzerinden birden fazla alıcıyla paylaşılabilmesidir. Böylelikle, SEDEX üyesi şirketler, yeni denetimler yapılmasına gerek duymadan bir tedarikçinin sosyal uygunluk performansı hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. 

[ GERİ DÖN ]

 
    Belgelendirme Hizmetlerimiz...

SİSTEM BELGELERİ

ÜRÜN BELGELERİ

GIDA BELGELERİ

HİZMET BELGELERİ

EĞİTİMLER

ISO 9001 2015   
ISO 14001
ISO 18001
SA 8000
AS EN 9100
ISO 27001
ISO 16949

ISO 22301

CE
GOST R
GS
UL
GLOBAL GAP
EUREP GAP
ORGANİK GIDA

ISO 22000 2018
HACCP
IFS
BRC

HELAL

KOŞER

VEGAN

MARKA TESCİLİ
PATENT
FAYDALI MODEL
GARANTİ BELGESİ
HYB

TSE

TSEK

ISO 9001 2015   
ISO 14001
ISO 18001
ISO 22000 2018
HELAL GIDA
İÇ TETKİK
BAŞ DENETÇİ

ISO 27001